Forum grupa wsparcia dla ofiar Strona Główna grupa wsparcia dla ofiar
grupa wsparcia dla ofiar


ZŁY DOTYK - DOBRY DOTYK

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum grupa wsparcia dla ofiar Strona Główna -> ZŁY DOTYK
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Kuba2103
Administrator
Administrator



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 128
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Sob 22:30, 28 Kwi 2007    Temat postu: ZŁY DOTYK - DOBRY DOTYK Back to top

ZŁY DOTYK - DOBRY DOTYK

Podnosimy alarm – liczba dzieci molestowanych seksualnie jest naprawdę duża! „Zły dotyk” zostawia ślady w psychice! „Zły dotyk” rani!
I coraz częściej słyszymy pytania rodziców – jak odróżnić „zły” od „dobrego” dotyku? Czy mam przytulać moje dziecko? Czy wolno mi sadzać je na kolanach? Całować? Głaskać po pupce? Gdzie jest granica? Czy ktoś mnie kiedyś nie posądzi o molestowanie mojego dziecka?

Mną samym wstrząsnęła sprawa naszego rodaka w Ameryce, który został skazany ma 30 lat więzienia za kąpanie swojej córeczki i mycie jej miejsc intymnych gołą ręką a czynią tak miliony matek i ojców..

Badania psychologów nad rolą dotyku w prawidłowym rozwoju emocjonalno-społecznym dzieci zaczęły się od eksperymentów na małpkach człekokształtnych, którym dawano, lub odbierano, przytulanki. Umieszczano je także w klatkach z drucianymi matkami itp. Za każdym razem odnotowywano różnice w ich zachowaniu i nastroju. Takie eksperymenty kontynuowano jako obserwacje zachowań i rozwoju dzieci - sierot w domach dziecka. Wyniki wszelkich badań są oczywiste: dzieci potrzebują czułości, pieszczot, głaskania, całowania . Tak samo, jak dobrego słowa i konsekwencji wychowawczej oraz wyjaśniania tego, co się wokół nich dzieje.

Musimy też pamiętać, że „zły dotyk” to także „złe spojrzenie” lub „zły temat” rozmowy.



Zły dotyk ma miejsce tylko wtedy, gdy:

-jego celem jest zaspokojenie potrzeb seksualnych dorosłego;
-rozbudza seksualnie nasze dziecko;
-narusza poczucie intymności dziecka,
-jego charakter wykracza poza zdroworozsądkową normę.

To wszystko oznacza, że sposób dotykania naszych dzieci musi być dostosowany m.in. do ich wieku. Nie ma nic niepokojącego w kąpaniu i myciu niemowlęcia. Ale już czteroletni dziecko powinno myć pupę, cipkę czy też siusiaka samo. Tym bardziej dzieci starsze. Często spotykana pieszczota – całowanie całego ciała dziecka – jest naturalna w zabawie z niemowlakiem, ale przecież – pocałowanie pupy, czy głaskanie jej u dojrzewającej młodej osoby jest błędem. Przykłady można mnożyć. Nie ograniczajmy się jednak do samego dotyku – nadużycia seksualne mogą mieć formę rozmów lub patrzenia na dziecko. Dla czteroletniej dziewczynki może być naturalne, że rozbiera się w obecności rodziców lub brata. Ale już ośmiolatka może być tym skrępowana.

Można przyjąć rozsądną granicę – moment pójścia do przedszkola – jako taką, od której uczymy dziecko samodzielności i rozwijamy jego poczucie autonomii. Od tego momentu zawsze wychodziłem z łazienki, gdy moje dzieci kąpały się. „Teraz sama umyj pupę i cipeczkę, nie zapomnij się dokładnie wypłukać”. Gdy sygnalizowały, że się umyły – wracałem do łazienki. Chodzi tu zarówno o dotykanie dziecka, jak też patrzenie na nie w specyficznej sytuacji – gdy ono dotyka swoich intymnych miejsc.

Wielu rodziców kąpie się z dziećmi, wielu z nas chodzi po domu nago. Czy to coś złego? – oczywiście, że nie. Pod warunkiem, że nasze zachowania respektują wskazane wyżej zasady.

Prawidłowy rozwój psychoseksualny dziecka to nie jest odrębny proces wychowawczy. Oznacza on nie tylko znajomość fizjologii, zasad higieny, ale też umiejętność żądania dla siebie szacunku, umiejętność odmawiania, szacunek dla siebie samego oraz szacunek dla innych. Te cechy rozwijamy już dając dziecku prawo wyboru ubranka, sposobu spędzenia wolnego czasu, menu. Oczywiście – nie wyłączne prawo, lecz z uwzględnieniem zasad zdrowego rozsądku i naszej opinii. Także ucząc je tego, żeby pukały przed wejściem do łazienki lub naszej sypialni. Rzecz w tym, że dzieci nauczone „bycia sterowanym” przez dorosłego – automatycznie uznają ofertę pedofila za coś naturalnego.

Pamiętajmy: te dzieci, które

mają wyrobione poczucie własnej wartości,
wiedzą, że ich ciało należy tylko do nich,
że to one mają prawo określić granice kontaktów z innymi osobami,
czują się kochane, akceptowane i szanowane -
rzadziej padają ofiarami pedofilii , bo nie wchodzą z nimi w relacje, które zwykle są początkiem czegoś złego. Mówią nam o nowych znajomościach, potrafią odmówić zaproszeniu na wycieczkę, nie przyjmują prezentów.


Oficjalna strona internetowa akcji:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
 
Zobacz profil autora
chwila5joanna
Administrator
Administrator



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Nie 12:37, 03 Cze 2007    Temat postu: Back to top

to etz prawda

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
velvet
Administrator
Administrator



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

 PostWysłany: Śro 22:23, 06 Cze 2007    Temat postu: Back to top

ech.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
velvet
Administrator
Administrator



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

 PostWysłany: Śro 23:07, 06 Cze 2007    Temat postu: Back to top

ZŁY DOTYK BOLI CAŁE ŻYCIE...

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum grupa wsparcia dla ofiar Strona Główna -> ZŁY DOTYK Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach